Hae Raahen kaupungin tapahtuma-avustusta 30.1. mennessä
Hae Raahen kaupungin tapahtuma-avustusta 30.1. mennessä
Raahen kaupunki jatkaa vuonna 2025 alkanutta tapahtuma-avustuksen myöntämistä myös alkaneena vuonna. Oulu2026-kulttuuripääkaupunkivuoden kunniaksi avustuspotti on kasvanut 44 000 euroon.
Raahelaiset yhdistykset ja järjestöt voivat hakea 30.1.2026 saakka avustusta asukkaiden hyvinvointia, osallisuutta ja yhteisöllisyyttä edistäviin tapahtumiin. Tapahtuma tulee toteuttaa vuoden 2026 aikana Raahen kaupungin alueella, ja sen on oltava kaikille avoin yleisötilaisuus.
Avustusta voi saada enintään 3 000 euroa. Avustuksen alaraja on poistunut, eli tukea voi hakea myös pienille tapahtumille. Tukea voi hakea myös alkuvuoden tapahtumiin, mutta hakemus on tehtävä ennen tapahtuman alkamista ja avustuksen saaminen ratkaistaan normaalin hakuprosessin perusteella. Jos toimija on saanut tapahtuma-avustusta vuonna 2025, edellisen avustuksen raportointi tulee olla tehtynä ennen uuden myöntämistä.
Hakemuksia arvioidaan erityisesti niiden laadun, tapahtuman sisällön ja vaikuttavuuden perusteella, eli miten tapahtuma edistää kaupunkilaisten hyvinvointia, yhteisöllisyyttä ja osallisuutta.
Avustuksen saaneiden kokemuksia
-
"Hyvä avustus. Helppo hakea."
-
"Pieni yhdistys kuten me pystyy avustuksen avulla järjestämään tapahtumia, jotka lisäävät hyvää mieltä."
-
"Tämä on erinomainen tapa saada kaupunkiin pienempiä tapahtumia ja osallistaa kaikkia."
Lisätiedot ja hakulomake
Katso lisätiedot ja hakulomake linkistä: Tapahtuma-avustus.
Nyt on hyvä hetki suunnitella ja hakea tukea tapahtumalle, joka yhdistää ihmisiä ja lisää meidän kaikkien hyvinvointia!
Lisätietoja
Katja Mathlin
hyvinvointikoordinaattori
puh. 044 439 3461
katja.mathlin [at] raahe.fi
